Svalereden Camping

Indlæser Begivenheder
Foredrag med Hans Gregersen om hans seneste bog ”I skudlinjen” – Dramatiske historier om politiske attentater fra Cæsar til Trump.

Det er de dramatiske historier, der står på programmet, når forfatteren Hans Gregersen holder foredrag om sin nyeste bog ”I skudlinjen”. I den tager han tilhørerne med på en tur gennem de politiske attentater- og mordforsøgs lange historie. Den begynder med drabet på Julius Cæsar i år 44 f. Kr. og har sat et foreløbigt punktum med attentatforsøget i USA mod Donald Trump i sommeren 2024.

Indimellem optræder så forskellige personer som den britiske dronning Victoria, der flere gange blev forsøgt myrdet, og den tyske diktator Adolf Hitler, som også på nærmest mirakuløs vis slap heldigt fra en række drabsforsøg. Sådan gik det ikke for hverken den svenske statsminister Olof Palme eller for fire amerikanske præsidenter, der alle er blevet dræbt af attentatmænd.

Billetpris (kr. 100)  er inklusiv kaffe og kage – KØB BILLET HER

Sted: Afholdes i Manegen Sæby Kulturhus, Rådhuspladsen 2, 9300 Sæby

I samarbejde med Sæby Borgerforening

Billetpris er inklusiv kaffe og kage

 

Go to Top